Osobitné skupiny frazeologizmov
Povrávky- ustáleným spôsobom a prostriedkami reaguje na danú situáciu, bez toho, aby vyjadrovali nejaké zovšeobecňujúce závery, poučenia alebo obrazné hodnotenia. Napríklad Na misku mi dajte, v hrnci mi nechajte, ešte budem s vami jesť.
Okrídlené výrazy- ustálené slovné spojenia, ktoré vznikli z výroku nejakej historickej alebo literárnej postavy. Ak ide o výrok, ktorý sa používa v danej situácii, ktorá súvisí s udalosťou aj s významom, kedy ho jeho autor použil aj napriek ustálenosti ide o citát. Napríklad Kocky sú hodené, Prišiel som, videl som, zvíťazil som.
Ustálené prirovnania- Pri týchto prirovnaniach sa zvyčajne používajú slová- ako, než a sťa. Čierny ako uhol, Spí ako zarezaný.
Súslovia(slovné páry)- hlavným poznávacím znakom je podobnosť slov a využívanie pomlčiek. Pri súsloviach je poradie slov ustálené. Najčastejšie vznikajú
a) Opakovaním toho istého slova- sväto-sväte
b) Spojením protikladných výrazov- cestou- necestou
c) Spojením synonymických výrazov- pekne-krásne
d) Spojením výrazov, z ktorých jeden nie je osobitným slovom- tresky-plesky
Frazeologické zrasty- ustálené slovné spojenia, v ktorých slová navzájom nijako nesúvisia. Napríklad- Hádžem hrach na stenu. Hľadať ihlu v kope sena.
Ustálené slovné spojenia- frazeologizmy môžeme z hľadiska pôvodu deliť do viacerých skupín podľa toho pri akých situáciách vznikli.
- Mytologické- najmä z gréckej a rímskej mytológie (Damoklov meč, Achillova päta...)
- Biblické- najmä z cirkevného prostredia (babylonská veža, Sodoma a Gomora, byť v Adamovom rúchu...)
- Rozprávkové- spojenia, ktoré sa využívali najmä v rozprávkach (soľ nad zlato, vzdušné zámky...)
- Rozprávkové- spojenia, ktoré sa využívali najmä v rozprávkach (soľ nad zlato, vzdušné zámky...)
-
Dejiny spoločnosti- (Hanibalova kliatba, čínsky múr...)